13 Mart 2015 Cuma

SGK Reçete Teslim Yöntemi

     Sosyal Güvenlik Kurumu'na ait reçetelerin, teslimata hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gerekenleri son değişikliklerden dolayı yenilemek istedim. Kenarda bulunsun.

Öncelikle, kestiğimiz fatura sayısı kadar içi naylonlu çuvala, eğer reçeteler zarfa sığıyorsa hava kabarcıklı zarfa ve örnekleme sırasında kullanılması için içi kabarcıklı olmayan büyük boy zarfa ihtiyacımız olacak, sonrasında aşağıya listelediğim şekilde reçeteleri ve faturaları teslimata hazır hale getirebiliriz. SGK ödemesini alma konusunda problem yaşamamak için, her bir gruba ait reçete, fatura ve varsa icmal listelerini birbirine karıştırmamaya özen göstermemiz gerekiyor.

    » İçi naylonlu çuval veya hava kabarcıklı zarf içerisine konulacaklar:
          1)      Sıralanmış ve sıra numarası verilmiş reçeteler.
          2)      2 adet döküm listesi
          3)      Fatura aslı ve nüshası
          4)      Varsa eczacı odası onaylı icmal listesi 
          5)      1 adet normal büyük zarf


    » İçi naylonlu çuval veya hava kabarcıklı zarfın yanında gidecekler:
          1)      2 adet döküm özet listesi. 1 tanesi onaylatıldıktan sonra geri alınacak.


    » İçi naylonlu çuval veya hava kabarcıklı zarfın üzerine yazılacaklar:
          1)      Eczane adı
          2)      Eczacı adı
          3)      Eczane sicil numarası
          4)      Reçete grubu
          5)      Döküm numarası
          6)      Dönemi 

16 Ocak 2016 tarihinde güncellendi.

11 Mart 2015 Çarşamba

Farma Inbox Reçete Tevzi Sistemi Problemi

    Evet, yine Farmaİnbox yine problem. Sistem halen internet üzerinden çalışırken neden bu programa mahkum edildiğimizi halen çözebilmiş değilim. Neyse, WindowsXP kullanıcılarından aldığım şikayetler sonrası, yeni formatlanıp herşey doğru olarak kurulmuş bir bilgisayarda, kullanıcı adı ve şifre doğru girilmesine rağmen, Farmaİnbox Reçete Tevzi Sistemi'ne girilememesinin çözümünü anlatacağım.

    Öncelikle, sisteminize uygun en güncel İnternet Explorer sürümünü kurmanız gerekli, bu şu an WindowsXP için İnternet Explorer 8 olarak görünüyor. Ardından, DotnetFx3.5 Sp1 (benim tavsiyem bunun üzerine bir de DotnetFx4 kurulmasından yana) kurduktan sonra Internet Explorer için olan Flash player'ı kurun ve sonra Farmaİnbox programınızı da kurun. Sonrasında bir kaç Internet Explorer ayarı yapmanız gerekecek; Internet Explorer'ı açın ve menüden Araçlar > İnternet Seçenekleri'ni açın, Güvenlik sekmesine gelin ve ayarları aşağıdaki resimlerdeki gibi yapın; 

    Düzeyleri ayarlamanız için gereken ayar çubuğu çıkmıyorsa Varsayılan Düzey tuşuna tıklayıp açılmasını sağlayabilirsiniz. Bütün denemelerimde bu ayarları yaptıktan sonra Farmaİnbox Reçete Tevzi Sistemi'ne giriş başarıyla yapılabildi.

    Az işkenceli günler Eczane Teknisyeni Meslektaşlarım.